İlkem Gazetesi

“Boykot Taraftarı Değiliz”

“Boykot Taraftarı Değiliz”
21 views
07 Aralık 2019 - 16:11

Irak’ta Başbakanın istifasına kadar giden protestolara Irak Türkmenlerinden destek gelirken Kürt bölgesinde Türk malı menşeli ürünlere boykot taraftarı olmadıklarını açıkladılar.

Barış Pınarı Harekâtının ardından Kürt bölgelerinde yaşayanlar Türk mallarına karşı boykot çağrısında bulunmuştu. Boykotların çözüm olmadığını ifade eden Duhok İl Konsey üyesi Fatihi Mahmood Ismael, “Özelde bölgemizde genel ülkemizde hizmet veren Türkiye kökenli firmalar, binlerce kişiyi istihdam ediyorken evlerimizde işyerlerimizde inşaatlarda özetle tüm yaşam alanlarımızda kullanmış olduğumuz ürünlerin % 70 inden fazlası Türk menşeli veya en yakın komşumuz olan Türkiye üzerinden ülkemize girişi olmaktadır. Bu nedenle ciddi anlamda bir boykot, yine bize olumsuz olarak yansıyabilir. Ve de kesinlikle boykotun çözüm olmayacağı kanısındayım. Biz Türkmenler , daha evvel Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusu için varılan mutabakata ilişkin, gerginliği azaltmak ve sivilleri korumaya yönelik her türlü çabayı memnuniyetle karşılamış bölgemize huzurun ve istikrarın hakim olması için atılan her adımın yanında olduğumuzu ifade etmiştik ve her zaman da böyle düşünüp böyle hareket etmeye devam edeceğiz. Kuzeydoğu Suriye konusu askeri ve siyasi olduğu için bunun çözümü boykot ile değil görüşmeler ile çözülebilir.Irak’ın güney illerinde aylardır süren Protestolar hakkında da düşüncelerini ifade eden Fatihi Mahmood Ismael  ‘’ Malum, Ülkemizin güney illerindeki aylardır süren protestolar var ve haklı gerekçeler ile mitingler düzenleniyor. Bizler Irak Türkmenleri olarak bu haklı protestoların da yanında oldğumuzu ifade etmek isterim. Sivil toplum örgütlerimiz de bu konu da dün gerekli açıklamaları yaparak yasal olarak gerçekleşen protestocuların yanında olduklarını deklere ettiler.”

Duhok İl Konsey üyesi Fatihi Mahmood Ismael şöyle devam etti: “Kaldı ki haklı gerekçelerimiz olup bizlerin boykot edebilmesi için dışarıdan müdahalelerle kolay bir şekilde etkilenmeyen güçlü bir ekonomiye sahip olmamız gerek ve bunun da gerçekleşmesi için üreten Irak vizyonunun bir an evvel hayata geçirilmesi gerekiyor. Diyen Fatihi Mahmood Ismael, Temennimiz bu coğrafyaya huzurun ve barışın hakim olmasıdır ve de son olarak şunu tekrarlamak isterim ki Türk menşeli ürünleri boykot etmek bizlere zarardan başka bir şey kalmayacağı gibi çözümde olmayacaktır.”

Halil AZİZOĞLU -Irak

 

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    İlkem Gazetesi