İlkem Gazetesi

İSMEK Skandalı Mecliste: Özür Dilesin

İSMEK Skandalı Mecliste: Özür Dilesin
04 Şubat 2020 - 11:16

AK Parti Grup Başkanvekili ve Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Lafçı, Şubat ayı meclisinin açılışında İSMEK’te yaşanan skandala tepki gösterdi. Lafçı, “Malum kişiyi, hadsiz, seviyesiz ve ahlak dışı sözlerinden dolayı bütün İSMEK çalışanlarından, itfaiye çalışanlarından, başta kadınlar olmak üzere bütün milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin İSMEK’te yapılan bir programda orada bulunan bekar hanımefendiler için kurduğu cümleler basına yansımıştı. Belediye Başkan Yardımcısı ve AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Lafçı da bu sözlere tepki gösterdi. Meclis kürsüsünden İSMEK’in hangi amaçlarla kurulduğunu ifade eden Lafçı, “İSMEK ‘te yaşanan ve kamuoyunda büyük bir infial uyandıran Yeşim Meltem Şişli skandalı hakkında, grubumuz adına gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bildiğiniz gibi İSMEK, 1994 sonrasında İBB bünyesinde kadınlarımızın mesleki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur. Hızla büyümüş, pek çok ülke tarafından örnek alınan bir kadın gelişim modeli olmuştur” dedi.

Lafçı: Özür Dilesin

İSMEK mensuplarının üzerinde baskı kurulduğunu söyleyen Lafçı, “Bu rahatsızlığa, en son İSMEK mensupları üzerinde epeydir baskı, şiddet ve mobing uygulayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin, İSMEK kadın çalışanlarıyla yaptığı toplantıda yaptığı hadsiz, ahlaksız, her türlü insani değeri çiğneyen, son derece ilkel ve yakışıksız konuşmasında bir kere daha tanıklık ettik. Malum kişinin, konuşmasında bazı başörtülü bölge yöneticilerine, evli olup olmadıklarını sorup, “Bekar iseniz itfaiyecilere gidin. Bu uzun örtülerle minibüslere, otobüslere nasıl biniyorsunuz, üstelik pis kokuyorsunuz” türü laflar etmesi, iğrençlikten de öte bir tavırdır. Bir nefret suçudur. Tacizdir, psikolojik şiddettir, insan onur ve şahsiyetine yönelik vahim bir saldırıdır. Masumiyete karşı bir hakaret ve aşağılamadır. Aynı zamanda bir kamu çalışanının ideolojik kin ve saplantıyla nasıl bir seviyeye düşebileceğini göstermek bakımından da ibretliktir. Bu insanlık adına utanç verici sözleri nefretle kınıyor, bu ayrımcı, dışlayıcı ve yok sayıcı zihniyeti telin ediyoruz. Bırakın bir yöneticiyi, herhangi bir insana dahi yakışmayan bu harekete rağmen, bu şahsin İBB’de görevine devam etmesi, halen İBB’yi yönetenlerin de aynı düşünceyi taşıdığı ve aynı utanca ortak olduğu anlamına gelecektir. Biz AK Parti grubu olarak, siyasi görüşü ne olursa olsun, toplumun bütün katmanlarında üzüntü ve infiale yol açan sözleri nedeniyle ve yine onuruna saldırılmış, rencide edilmiş tüm kadınlarımızın beklentisinin yerine getirilmesi adına, Yeşim Meltem Şişli’nin görevden alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca malum kişiyi, hadsiz, seviyesiz ve ahlak dışı sözlerinden dolayı bütün İSMEK çalışanlarından, itfaiye çalışanlarından, başta kadınlar olmak üzere bütün milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi