İlkem Gazetesi

OBRUKLARIN ARAŞTIRMA SONUÇLARI BELLİ OLDU

OBRUKLARIN ARAŞTIRMA SONUÇLARI BELLİ OLDU
Bilal Parlak
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
138 views
30 Temmuz 2018 - 10:37

Jeoloji Mühendisi Engin Er bu yaz başında Bursa’da ilk defa gözlemlenen obruklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Obrukların yerel obruk olduğunu, vatandaşlar için tehlike oluşturmadığını ve obruk olan bölgede yapılaşmanın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyleyen Er, imar barışı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Jeoloji Mühendisi Engin Er, bu yaz başında Bursa’da ilk defa gözlemlenen obrukları, yapılan çalışmaları ve imar barışının son durumunu Bursada Bugün’e anlattı. Gözlemlenen obrukların tektonik değil, yerel obruk olduğunun altını çizen Er, “Bu yaz başlarında Bursa’da Yıldırım tarafında ilk defa obruklar gözlemlendi. Obruklarla ilgili resimler çekmiştik. Bursa kamuoyunun gündemine gelmişti. Gündeme gelmesi neticesinde o bölgede yapılaşmayla ilgili izinler durdurulmuş, ayrıntılı jeolojik çalışmalar yapılması ihtiyacı hasıl olmuştu. Ondan sonra bu bölgede yapılan teknik çalışmalar, sondajlar neticesinde bu bölgede tektonik aktivitenin olduğu MTA’nın ve bakanlığın yayınladığı Türkiye Aktif Haritası’nda belli olmasına rağmen obrukların tektonik değil, yerel obruk olarak oluştukları yapılan çalışmalar neticesinde daha dün bakanlık tarafından onaylanan bir raporla tescillenmişti. Prof. Dr. Erhan Altunel gözetiminde yapılan bu çalışma neticesinde obrukların büyük bir tehlike arz etmedikleri neticesi hasıl olmuştur ve bu bölge yeniden yapılaşmaya açılmıştı” şeklinde konuştu.

“BÖLGEDEN SORUMLU OLANLAR KONUYA EL ATMIŞTIR”

Vatandaşların şu anlık endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Engin Er, “Kestel Belediyesi ve o bölgedeki sorumlu olanlar konuya el atmıştır. Ayrıca bir çalışma yapılmıştır. 4-5 ay içerisinde gerekli önlemler alınmıştır, alınmaya da devam edecektir. O bölgede yapılacak olan çalışmalar ayrıntılı jeolojik çalışma gerektiren çalışmalardır” dedi.

İMAR BARIŞINDA SON DURUM NEDİR?

İmar barışını olumlu ve olumsuz yanlarıyla ele alan Engin Er, “İmar barışı doğru mu yanlış mı aslında bu gözle bakmamız lazım. İmar barışı; mühendislik hizmeti görmemiş binaların, hizmeti almış gibi değerlendirilmesidir. Jeoloji mühendisleri odası olarak biz bunu çok doğru bir uygulama olarak görmüyoruz. Vatandaş açısından şöyle bir faydası olabilir; ruhsatlandırılmış dahi olsa kentsel dönüşüme tabi oldukları zaman kendi haklarını daha üstün seviyede elde etmelerini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“İMAR BARIŞI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ASIL AMACINA HİZMET ETMİYOR”

Kentsel dönüşümün tek bir amacı olduğunu vurgulayan Er, “Depremsellik, doğal afetler anlamında bir amaç. Yapılan imar barışı maalesef buna hizmet etmemektedir; hatta daha kötüdür deprem sanki olmayacak gibi ötelenmiştir. Kentsel dönüşüm yapılacaksa vatandaş lehine bir uygulamadır. Elde ettikleri tapuların değerlendirilmesi açısından daha üstün bir değer sağlamalarını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi