İlkem Gazetesi

TARIM ŞÖLENİ BAŞLADI

TARIM ŞÖLENİ BAŞLADI
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
03 Eylül 2018 - 11:37

İnegöl Belediyesi öncülüğünde, MODEF Fuarcılık organizasyonu ile İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İnegöl Ziraat Odası işbirliğinde organize edilen İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF), Pazar günü düzenlenen törenle 7’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Tarımın önemli olduğu ve yapılan çalışmalar ile tarıma teşvikin önünün açılması hedefleniyor. Fuar alanı 16 bin m2 olup toplamada 106 firma iştirak ediyor. Fuarda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İlk zamanlarını hatırlıyorum, çok amatördü. Bugün geldiğimiz noktada ciddi bir fuara ulaştık” dedi.

“HALKIMIZI YERLİ ÇEKİRDEĞİ KULLANMAYA DAVET EDİYORUM”

İTSO ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl’ün sanayi şehri olduğunu ve bunun yanında bir tarım gerçeği olduğunu da vurgulayarak; ” Bu fuarımızı bizler kişi, kurum ayrımı gözetmeden ortak organizasyon ile gerçekleştiriyoruz. Gerçekten İnegöl birlikteliğini ortaya koymuş oluyor. Fuar alanımız 16 bin m2, 106 firmamız iştirak ediyor, 24 kalkınma kooperatifimiz katılım gerçekleştiriyor. Bu bağlamda yaptığımız çalışmalar, İç Anadolu’da, Batı Karadeniz’de tüm muhataplarımıza ulaşıyor. Fuarımızda tarım ekipmanları, meyvecilik ve meyve fidancılığı ön plana çıkmış vaziyette. İnegöl marka olmuş bir şehir. Bizde artık bundan sonraki süreçte meyvecilik ve meyve fidancılığı yönünde daha da geliştireceğiz. Özellikle ben yeri gelmişken burada söylüyorum son zamanlarda Çin’den gelen çekirdek aşırı miktarda kullanılıyor. Bizler yerli malına dönmeliyiz ve milli olmalıyız. Türkiye’de üretilen tercih edilmeli diye düşünüyoruz. Ben tüm halkımızı kendi yerli çekirdeğimizi kullanmaya davet ediyorum” dedi.

“40 MİLYON TURİST VE 7 MİLYON MÜLTECİYİ BESLİYORUZ”

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ise ” Yıl bazında Türk çiftçisi olarak 82 milyon ülke nüfusu ve 40 milyon turisti, 6-7 milyon mülteciyi beslemekteyiz. 17 milyar dolarlık ihracat yapmaktayız ama yetmez. Hem çiğ, hem işlenmiş olarak 50 milyon dolarlara çıkarabilirsek Türk tarımı ayağa kalkacaktır. Bugün bildiğiniz gibi tarımın en büyük sorunları girdi maliyetleridir. Mazot, gübre sulama gibi girdi maliyetleridir. Özellikle ilaç anlamında sıkıntı yaşıyoruz. Devletimiz bu işe bir el atmalıdır. Bu sene ilaçlara yüzde 50’nin üzerinde zam geldi. Kırsalda genç nüfusun kalmaması en büyük sıkıntımızdır. Hayvancılıkta da aynı problemleri yaşamaktayız. Girdi maliyetleri burada da yüksektir. Burada şöyle bir durum var, burada ki en büyük problemimiz süt fiyatlardır. Süt fiyatlarını dengeli tutabilirsek, fiyatı arttırabilirsek hayvancılığımızın kalkınacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“İNEGÖL TARIM ŞEHRİDİR”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban; “İnegöl’de yine tarımı konuşmak üzere 7’nci Tarım Fuarımızda bir araya gelmiş bulunuyoruz. İnegöl bir sanayi şehri, turizm şehri, ancak İnegöl aynı zamanda büyük bir tarım şehridir. 1065 km2’lik bir şehirde yaklaşık 300 kilometre karesinde tarım alanı vardır. Bu da yüzde 30’luk bir tarıma tekabül ediyor. İnegöl gerçekten bereketli topraklardan oluşuyor. Şehrimizde elmadan, armuttan, şeftalisine birçok meyve yetiştiriliyor. Beraberinde biz bu fuarda özellikle meyvecilik ve fidancılığa da vurgu yaparak bu alanda iyi olduğumuzu hissettirmek istedik” dedi.

TABAN’DAN ÇİFTÇİYE MÜJDE!

“Ana sorunlarımız olarak depolama, pazarlanma problemleri olduğunu görüyoruz. Çiftçilerimize de sorduğumuzda; İnegöl Belediyesi olarak bizler bu işin içinde olsak, sizlerde en iyi ürünü üretmeyi hedeflemiş olsanız, bu ürünü depolama, pazarlama probleminiz olmasa ne düşünürsünüz dediğimizde biz bu işe varız dediler. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Belediyemizin de içerisinde hissedar olacağı, desteklerle de buluşturacağımız bir projeye döndürerek tarım konusunda ciddi mesafe alacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

EN İYİ ÜRETİCİLER FUARDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarım fuarının her yıl geliştiğini aktararak, “İlk zamanlarını hatırlıyorum, çok amatördü. Bugün geldiğimiz noktada ciddi bir fuara ulaştık. Şunu unutmamak lazım fuar sadece 4 günden ibaret değildir. Firmalarımız gerekli yerler ile irtibatları sürdürürlerse inanıyorum ki çok daha fazla getirileri olacaktır. Türkiye’nin en iyi üreticileri, sanayicileri bu fuarda gövde gösterisi yapacaklar. Gezen, araştıran milletimiz aç kalmaz. Bundan 10 yıl önce bir belediyenin bir tarım fuarı düzenlemesi düşünülemezdi. Bugün geldiğimiz nokta Sayın Cumhurbaşkanımızın ufku ve vizyonu ile ilgilidir. Belediyeler sadece rutin işlerle değil, şehrin gelişmesi için fuarlar yapıyor, ikili görüşmeler yapıyor. İnegöl’de bunu en iyi yapan yerlerden birisidir” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi