İlkem Gazetesi

Unutkanlıklara Dikkat!

Unutkanlıklara Dikkat!
Bilal Parlak
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
126 views
21 Eylül 2018 - 15:37

Uzmanlar, alzaymır bunamasının yakın dönem unutkanlıklarıyla başladığına dikkat çekti.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Her bunama alzaymır değildir,-ama her alzaymır bir bunamadır. Dolayısıyla her bunama alzaymıra dönüşmez. Alzaymır bunaması yakın dönem unutkanlıklarıyla başlar.” açıklamasında bulundu.

Bunama Nasıl Oluşur?

Prof. Dr. Tanrıdağ, “21 Eylül Dünya Alzaymır Günü” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bunamanın, inme, parkinson, kafa travmasına bağlı bunama, psikiyatrik bunama, virütik bunama gibi çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirterek, bu bunama türlerinin alzaymır bunamasına benzemediğini aktardı.

Alzaymır hastalığının da bunamaya sebebiyet verdiğini anlatan Tanrıdağ, bu durumun unutkanlık bunaması şeklinde ortaya çıktığını belirterek, “Her bunama alzaymır değildir ama her alzaymır bir bunamadır. Dolayısıyla her bunama alzaymıra dönüşmez. Alzaymır bunaması yakın dönem unutkanlıklarıyla başlar.” ifadelerini kullandı.

“65 Yaşında Yılda 1 Kez Yapılmalı”

Ailesinde alzaymır hastalığı olmayan kişilerde hastalığın 65 yaşından sonra görülmeye başladığını açıklayan Tanrıdağ, şöyle devam etti: “Beyin check-up’ı 65 yaşından itibaren yılda 1 kez yapılmalı. Hastalık tanısı almış kişilerde beyin check-up’ı düzenli aralıklarla 6 ayda bir yapılarak hastalığın ilerleme hızı ve ilaçların etkisi ölçülmeli. Alzaymırdan korkmanın bir yararı yoktur. Hastalığın tanı konulmadan ilerlemesinden korkmak gerekir. Erken tanı alzaymır için her şeydir. Çünkü erken tanı sonucunda önleyici ilaçlar kullanılması hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

2050 Yılında 3 Kat Artacak!

Araştırmalar, bunama yaşayan insanların 2050 yılında 3 kat artacağını gösteriyor. Bu çalışmalarda gündeme gelen varsayımlar çeşitli etkenlerin eşliğinde gerçek olacakmış gibi duruyor. Bu etkenleri, dünya nüfusunun çoğalması, ortalama yaşam süresinin artması, farkındalığın ve tanı yöntemlerinin gelişiyor olması şeklinde özetleyebiliriz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi