İlkem Gazetesi

Vali Yerlikaya, Şehit Aileleri ve Gazilere Devlet Övünç Madalyası Takdim Etti

Vali Yerlikaya, Şehit Aileleri ve Gazilere Devlet Övünç Madalyası Takdim Etti
7 views
18 Mart 2021 - 21:28

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümünde “Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni”nde şehit aileleri ve gazilere madalya ve beratları takdim etti.

Vali Yerlikaya, törende yaptığı konuşmada “Böyle şanlı bir günde, vatana şahit yazılan; şehit ve gazilerimizin kıymetli aileleriyle birlikte olmanın onurunu yaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Madalya ve Nişanlar Kanunu, ilgili yönetmelik ve Cumhurbaşkanımızın takdirleri gereğince illerde bizzat valiler tarafından hak sahiplerine tevcih edilen “Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni”nde İstanbul’daki şehit aileleri ve gazilere madalya ve beratları takdim etti.

Törene; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Org. Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Aksu, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, İlçe Kaymakamları, İl ve ilçe müdürleri ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni, Mecidiyeköy Merkez Cami İmam Hatibi Ali Derman’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı tarafından dua edildi.

Vali Yerlikaya;  Onlar, Milletimizin Kaderini de Yeniden Yazdılar”

Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni’nde Vali Yerlikaya, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasına; “Vatanın istiklâli, milletimizin istikbâli için aziz canlarını feda eden şehitlerimize ve ebediyete irtihal eden gazilerimize Allah rahmet eylesin. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.” ifadeleriyle başladı.

Vali Yerlikaya, günün anlam ve önemini hatırlatarak; “Bugün, aynı zamanda; Çanakkale Zaferimizin 106. onur yılını idrak ediyoruz. Çanakkale, bizim mahşerimizdir. Milletimizin yeniden dirildiği, imanın imkânı yendiği yerdir. Atalarımız Çanakkale’de vatana, bayrağa, sancağa el uzatanların elini kırıp attı. Çanakkale’yi geçilmez kıldı. Cihan tarihinde; eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazdı. Bu destanın her sayfasında kahramanlarımızın adı var: Mustafa Kemaller, Yüzbaşı Hakkı Beyler, Seyit Onbaşılar, Niğdeli Aliler ve nice kefensiz yatanlar… Onlar, dünya tarihini değiştirdikleri gibi milletimizin kaderini de yeniden yazdılar.

Bize, cennet bir vatan bıraktılar. Bunun için bastığımız yeri toprak diyerek geçmiyoruz. Biliyoruz ki toprağı sıksak, şüheda fışkıracak. İşte böyle şanlı bir günde, vatana şahit yazılan; şehit ve gazilerimizin kıymetli aileleriyle birlikte olmanın onurunu yaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale’yi Geçilmez Kılan O Yalçın İrade Bugün de Dimdik Ayakta”

Vali Yerlikaya konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bizler, zillet altında yaşamaktansa onurlu bir ölümü tercih ederiz. Bu ülkede; bayrak inmez, ezan susmaz, mabedin göğsüne, namahrem eli değmez. Çünkü söz konusu vatansa; 7’den 70’e asker kesiliriz. Korkmayız ölümden. Ölürsek şehit; kalırsak gaziyiz.

Bizler; değerlerimiz için yaşar, değerlerimiz için can veririz. Bu uğurda canından geçerek; şehadet ve gazilik makamına ulaşanlar için, en büyük müjdeyi rabbimiz veriyor. Mukaddes kitabımızda ‘Allah yolunda öldürülenlere sakın ölüler demeyiniz. Bilakis onlar diridir ama siz anlayamazsınız.’ buyuruluyor. Bu inançla; Balkanlardan Çanakkale’ye, Kafkaslardan Galiçya’ya, Sakarya’dan, Büyük Taarruza, coğrafyamızın dört bir köşesinde batıla karşı savaştık.

Dedelerimiz, babalarımız, atalarımızın izinde, Kore’de, Kıbrıs’ta mücadele etti. Vatanın selameti için, memleketin dört bir yanında, Afrin’de, El Bab’ta, İdlib’de Gara’da, Akdeniz’de, Libya’da o nöbeti tutanlar aynı ruhun, aynı ecdadın evlatlarıdır.

Hamdolsun; “Çanakkale’yi geçilmez” kılan o yalçın irade; bugün de dimdik ayaktadır. Aynı ruh, Türkiye’nin rotasını çizmekte; İstiklâlden, istikbale giden yollarımızı açmaktadır.”

“Sizler Devletimize, Milletimize Emanetsiniz”

Vali Yerlikaya; “Vatan için aziz canlarını feda eden, 13 kahraman şehidimizin kıymetli aileleri ile gözlerini kırpmadan, ölümün üzerine yürüyen 15 gazimize; milletimizin şükran duygularının bir ifadesi olarak Devlet Övünç Madalyalarını takdim ediyoruz.

Şehitlerimizin kıymetli aileleri ve kıymetli gazilerimiz; sizler devletimize, milletimize emanetsiniz. Ben de Vali kardeşiniz olarak her daim yanınızdayım.

Bir kez daha, başta Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, tüm Şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Allah onlardan gani gani razı olsun. Gazilerimize, sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler niyaz ediyorum.

Şimdi nöbet sırası bizde. Aziz şehitlerimiz, bu mübarek vatan toprağında, nazlı hilâlin gölgesinde müsterih olunuz ki; emanetinizi, canımızdan aziz bilerek yaşıyoruz. Rabbim; milletimizi, devletimizi, cennet vatanımızı kaim ve daim eylesin. Sağ olun. Var olun. Vatan sağ olsun.’’  cümleleriyle sözlerini noktaladı.

Konuşmasının ardından Vali Yerlikaya, Jandarma, Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu şehit aileleri ve gazilere “Devlet Övünç Madalyası ve Beratlarını” takdim etti.

Tören, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle günün anısına fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi