İlkem Gazetesi

ALMAN BÜYÜKELÇİ ERDMANN YEREL BASINLA BULUŞTU

ALMAN BÜYÜKELÇİ ERDMANN YEREL BASINLA BULUŞTU
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
08 Ekim 2018 - 13:14

Almanya Büyükelçiliği tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Açık Kapı Gününe Türkiye’nin farklı illerinden 23 yerel basın temsilcisi katıldı. Sanat, ekonomi askeri ve siyaset konularında bilgi paylaşımında bulunan yerel basın temsilcileri 5 Ekim akşamı Alman Milli Birliği günü resepsiyonuna katılarak programlarını sonlandırdı.

 

BÜYÜKELÇİ ERDMANN’LA TOPLANTI

4-5  Ekim tarihlerinde Açık Kapı Günü organizasyonuna katılan yerel basın temsilcilerini Almanya Büyükelçiliği Basın Bölümü Müsteşarı Bayan Petrisson karşıladı. Bayan Petrisson eşliğinde Almanya Büyükelçiliğine hareket eden yerel basın temsilcilerini Büyükelçi Martin Erdmann büyükelçilik toplantı salonunda ağırladı. Büyükelçi Martin Erdmann’ın yerel basın temsilcileri ile yapmış olduğu tanışma toplantısında iki ülke arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda fikir ve bilgi paylaşımları oldu. Büyükelçi Martin Erdmann’ın samimi ve misafirperver tutumu yerel basın için rezidans bahçesinde vermiş olduğu öğle yemeğiyle taçlanmış oldu.

VİZE DAİRESİ TANITIM GEZİSİ

Büyükelçi Bay Erdmann ve eşi Bayan Erdmann ile yenilen öğle yemeğinin ardından yerel basın temsilcileri programlarına kaldıkları yerden devam ederek Hukuk ve Konsolosluk Dairesi Başkanı Bay Meier Tesch’in yapmış olduğu bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantının ardından Vize Bölüm Başkanı Bay Fürstenau tarafından vize dairesi tanıtım gezisi yapıldı. Vize dairesinde farklı iş birimlerini tek tek ziyaret eden basın temsilcileri iki ülke arasında köprü görevi gören vize dairesi ile ilgili istatistiksel verilere dayalı bilgi aldı. Vize dairesinin işleyiş ve prosedürlerini yerinde gören basın mensupları tekrar Büyükelçilik toplantı salonunda bir bilgilendirme toplantısına daha katıldı. Bu toplantıda Ekonomi Bölümü Başkanı Bay Sielesmann’ın yapmış olduğu sunum ve soru- cevap şeklinde devam etti. Ekonomik ilişkilerin sayısal verilerinin paylaşıldığı ve geleceğe yönelik yapılacak yatırım ve hedefler konusunda gazeteciler sorularını yöneltti, Bay Sielesmann samimi cevaplar verdi.

SAVUNMA ATAŞESİ ALBAY TİSMER’DEN SUNUM

Ekonomi alanında yapılan toplantının ardından iki ülke arasında tarihi oldukça köklü olan Askeri ilişkiler konusunda Savunma Ataşesi Hv. Kurmay Albay Bay Tismer bir sunum yaptı. Bay Tismer’in sunumunun ardından yine soru-cevap kısmında gazeteciler gündemdeki askeri girişim ve gelişmeler konusunda bilgi aldı.Açık Kapı Günü etkinliğinin ikinci ve son gününde yerel basın temsilcileri Alman Kültür Merkezi “Goethe Enstitüsü “ nü ziyaret etti.

GOETHE ENSTİTÜSÜNDE DENEME DERSİ

Yerel Basın Temsilcilerini Goethe Enstitüsü Müdür Yardımcısı Bayan Dr. Krâmer Alman Kültür Merkezinin tanıtılması ve faaliyetleri hakkında ekip arkadaşları ile bir sunum gerçekleştirdi.  Yapılan tanıtım ve değerlendirme toplantısının ardından yerel basın temsilcileri kısa bir deneme dersine de girerek hem eğlendi, hem de Almanca öğrenim metodlarını yerinde gördü. Yerel Basının Açık Kapı Günü programı kapsamında son durağı Alman Büyükelçiliği bahçesinde gerçekleştirilen Milli Gün resepsiyonu oldu. Büyükelçi Martin Erdmann ve eşi Marion Erdmann ‘ın özel davetlisi olarak resepsiyona katılan basın temsilcileri Alman Milli Günü dolayısıyla Alman kültürünü de yakından tanıma fırsatı yakaladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi