İlkem Gazetesi

ÇANAKKALE RUHU TUZLA’DA

ÇANAKKALE RUHU TUZLA’DA
06 Mart 2020 - 10:05

Tuzla Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümünde, Mart ayı boyunca sürecek bir dizi etkinlik ile Çanakkale Zaferi coşkusu ve ruhunu yaşatmaya devam edecek. Bu etkinliklerin ilki, “Çanakkale Ruhu Tuzla’da” isimli sergi oldu.

Şifa Park AVM’de düzenlenen sergide, Çanakkale savaşını, cephelerin atmosferini ve Anadolu insanının yaşantısını temsil eden dekor, görseller ve maketler yer alıyor. Ayrıca savaşlardan sonra bölgeden toplanan ve savaşlar sırasında kullanılmış çeşitli savaş hatıralarından oluşan özel sergide ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Savaş atmosferinin canlandırıldığı sergi koridorunda Anadolu köy evlerindeki yaşam, cepheler, ilk yardım çadırları, Seyit Onbaşı’nın top mermisi ve tabyalar canlandırılıyor. Dönem şartlarını birebir yansıtmayı hedefleyen sergide, ziyaretçilere dönem kıyafetleri ile Mehmetçiği canlandıran görevliler de eşlik edecek.

Sergide alanında kurulan sahnede, cephelerde yaşanan gerçek olayların hazin hikayeleri tiyatro oyuncuları tarafından canlandırılıyor. Savaş döneminin zor şartlarını yansıtan sergide etkinliğe katılan ziyaretçilere, Mehmetçiğin cephedeki azığını temsilen buğday ekmeği ikram ediliyor.

Açılışı Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Çelikel tarafından gerçekleştirilen sergiye özellikle çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Sergi alanını büyük bir ilgi ile gezen çocuklar, anlatılan cephe hatıralarını ilgiyle dinlediler. Sergiyi çok beğendiklerini ve oluşturulan atmosferden oldukça etkilendiklerini ifade eden ziyaretçiler, Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya bu anlamlı programdan dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.

ÇANAKKALE ZAFERİ TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Çanakkale ruhunun Tuzla’da yaşatılması ile ilgili düşüncelerini dile getiren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bugün yaşanan olayların doğru değerlendirilmesi ve geleceğe daha isabetli yön verilebilmesi için tarih bilincinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “ özellikle Çanakkale Zaferi gibi dünyayı hayrete düşüren ve düşmanda bile hayranlık uyandıran bir destanın yeni nesillere aktarılması en önemli vazifelerimiz arasındadır.

Çanakkale Zaferi tarihin seyrini değiştiren yakın tarihimizin en önemli hadiselerindendir. Ülkemizde hür yaşamak için milletimizin çektiği acıların bugün bile içimizi titrettiği ve yüz binlerce şehidimizin kahramanlıklarını yaşananlardan dersler alarak gençlerimize aktarmaya devam edeceğiz.

Ay boyunca sürecek etkinliklerimize tüm halkımızı ve özellikle çocuklar ile gençleri bekliyoruz” sözleriyle herkesi etkinliklere davet etti.

Çanakkale Ruhu Tuzla’da sergisi Şifa Park AVM’de 15 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi