İlkem Gazetesi

“Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut?”

“Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut?”
11 Ekim 2019 - 22:21

Av. Serra Taşköprü, “Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut?” adlı yayınlanan kitabını anlattı.

Çalışmanın önemine dikkat çeken Taşköprü, “Hesaplayarak yani önceden satranç oynamak gibi planlı bir şekilde sessizliğin kullanılarak karşıdaki kişiyi ya da topluluğu manipülatör ya da manipülatris olarak onu ya da onları belli bazı davranışları gerçekleştirme yoluna gitmeleri anlamına gelmekle buna biz sessiz muamele ya da sessiz şiddet de diyebiliriz. Orijinal ismi silent treatment olarak nitelendirilirken treatment kelimesi tedavi ve iyileştirme anlamına gelmekte iae de buradaki tedavi mantığı manipülatörün ya da manipülatrisin kendi düşündüğünü ve beklediğini yaptırma, hizaya getirme yönünde hareket etmesi söz konusu olabilmektedir. Yok sayma, reddetme, dinlememe gibi olumsuz etkiler ve tepkiler verme durumu olarak da değerlendirilebilmektedir” diye konuştu.

“İntihara yönlendirme suçunu oluşturabilmektir”

Sessiz manipülasyon yoluyla işlenen suçlara örnek veren Taşköprü, “Bunu memur suçları ya da malpraktis yani hekimin kötü uygulaması olarak da örneklendirebilir ve somut olarak bir yangın karşısında itfaiyecilerin tepkisiz daha doğrusu pasif tepki yani sessizlik ve hareketsizlik göstererek yangını söndürme yönünde müdahalede bulunmaması ve yangın nedeniyle ölüm ya da yaralanma gerçekleşirse bu yolla biz kasten adam öldürmenin ve kasten yaralamanın ihmal suretiyle işlenmesi diyebiliriz. Başka örnek vermek gerekirse bir psikiyatristin hastasının sessizlikle girdiği suçluluk duygusu karşısında kişilik özelliğini, hastanın kendisine zarar vereceğini hatta intihara sürükleyeceğini hastasını tanıdığından bildiği halde sessiz kalmaya ve intihar teşebbüsü ve tehdidi varken sessiz kalmayı tercih etmesi bu da intihara yönlendirme suçunu oluşturabilmektir” şeklinde konuştu.

Suçun Yasal Boyutları

Suçun yasal boyutlarına da değinen Taşköprü şöyle konuştu: “Gerek hsm gerek başka türlü manipülasyonların sadece Türkiye Ceza Sistemi’nde değil Dünya’nın ülkemiz haricinde hiçbir yerinde hiçbir ceza sisteminde yer almadığı bilinmekle kanıt yani delil sorunu yaşanan sessizlik silahının kullanılarak gerçekleştirilen suçlar söz konusu olmaktadır. Bir an önce her tür olumsuz yönde manipülasyonların kanun yapıcı yasama organına teklif olarak sunulması ve suç işleme yöntemi olarak kabul edilerek bu yönde Türk Ceza Kanunu ve ilgili kanunlarda yer alması gerekmektedir.”

Önlemler Neler?

“Önlem olarak toplumlarım bu yönde bilgilenerek kendilerini korumaları sağlanmakla bilinçli olarak ilerleme sonucunda insanların birbirlerini aydınlatmaları ve sessiz muamelenin bir tür iletişim ve psikolojik tabanlı çocukluk döneminde özellikle öğrenilmiş ya da çocuğun uygulamada gösterdiği başarı doğrultusunda bu pasif davranış kalıbını benimsemiş olması sözkonusudur” diyen Av. Taşköprü, “Bu anlamda pedagog, psikolog, psikiyatrist ve sosyal hizmet uzmanlarının, sosyologların vs. gerekli eğitimi ve öğrenimi alarak devlet desteğiyle bu gibi meslek erbablarının önleme hususunda görüş bildirerek bu görüşleri hayata geçirebilmeleri önlem için gereklidir” dedi.

Bu yolla işlenen ve mağdurların sürüklenerek işleyebileceği suçların kitapta tek tek yazıldığının da altını çizen Taşköprü şöyle devam etti: “Uygulayıcıların işleyebilecekleri suçlar Eziyet, Cinsel Taciz, Ihmal Suretiyle Kasten Yaralama hatta Öldürme, İntihara Yönlendirme vs. suçlar olmakla suça sürüklenen mağdurlar Hakaret, Tehdit, Konut Dokunulmazlığı´nı İhlal vs. suçlarını işleyebilir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi