İlkem Gazetesi

Kartal Kent Konseyi Seçimlerinde Şaibe İddiası

Kartal Kent Konseyi Seçimlerinde Şaibe İddiası
12 Ekim 2019 - 16:17

Avukat Türkan Kurtulmaz Öztürk ve Gazeteci Vural Dağtekin’in 2 ayrı liste ile katılım sağladıkları Kartal Kent Konseyi seçimlerinde yaşananlar merak konusu uyandırdı. “Konsey HDP’ye verildi. Seçim diyeti ödendi” yorumları yapılan seçimde yapılan haksızlıklara Kartal’ı yöneten isimlerin vereceği tepki merak ediliyor.

Kartal Kent Konseyi seçimleri geçtiğimiz Pazar Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Tarafsızca yapılması gereken seçimde gerek Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın gerek Divan Kurulu Üyeleri Ali Aluç, Dila Damla Öner ve İnan Ülgen olmak üzere yetkili olan çoğu kişinin tam bir baskı ortamı ve tarafgir tutum sergilediği iddia edildi.

Ortaklık ve Şaibe İddiası!

Kartal kamuoyu, seçimlerde alınan HDP desteği sebebi ile Kent Konseyi Başkanlığı görevine bir HDP’li ismin getirileceğini tartışıyordu. Çekil baskısı sebebiyle geri çekilen bir adayın durumunu kabullenmeyen Gazeteci Vural Dağtekin ve bazı delegeler, aday çıkarma kararı alarak seçim günü aday oldular.

“Bize Oy Vermelisiniz!”

Daha önce HDP çizgisindeki bir partinin Kartal İlçe Başkanlığı görevini yapan ve HDP sempatizanlarınca yakından tanınan isimlerden olan olan Avukat Türkan Kurtulmaz Öztürk, salonda yaptığı konuşmada sarfettiği “Meslek odaları bizim arkamızdadır. Olası bir depremde Kartal’ın hazırlıklı olmasını istiyorsak bize oy vermelisiniz” sözleri ile de dikkat çekti.

“Erteleme”

Seçim günü Kartal belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın’ın adaylara “erteleme” teklifinin gelmesi seçimleri kaybetme ihtimallerini akıllara getirdi.  Toplantıya katılan ve Vural dağtekin’in listesinde yer alan Özel Güvenlik İş Sendikası Başkanı Necmettin Gültekin bu talebe olumlu yanıt verirken, Avukat Öztürk “Hayır bugün bu iş bitecek” diyerek tavır koydu. Bu sebeple seçime devam kararı alındı.

Hazirun imzası 40 dakika geç başladı

Hazirun cetveli ile imza normalden 40 dakika sonra açıldı. Bu sürede, oy kullanmaya gelen kişilere “Kongre iptal olacak” denilerek çoğunluk sağlanmaması için baskı yapılırken, bazı derneklerden gelen delegelere salona girmemeleri konusunda baskı yapıldığı ve “Belediyeyi karşınıza alırsanız bir daha belediyeden destek alamazsınız” ifadeleri kullanıldığı, delegelerin bu tavır karşısında imza dahi atmadan alanı terk ettikleri iddia edildi.

“Adınız listede yok” skandalı

Hazirun cetvelinde ismi olduğu halde, Özbalkangücü Spor ve Kültür Derneği Başkanı ve delegesi Mehmet Erişen’e “Adınız listede yok” denilerek oy kullandırılmadı ve salondan gitmesi sağlandı.

Hizmet-İş Sendikası Kartal Şube Başkanı Mustafa Şişman resmi kimlik belgesi, Başkan olduğunu kanıtlayan soğuk damgalı Sendika Kimlik Belgesi yanında olduğu ve ibraz ettiği halde, listede eski başkanın adı olduğu gerekçesi ile oy kullanmasına izin verilmedi.

Çelik-İş Sendikası Başkanı Hasan Şam’a da aynen Hizmet-İş konusunda olduğu gibi gerekçeler öne sürülerek oy kullandırılmadı.

Belediye Başkanı adına vekaletsiz oy kullanıldı iddiası!

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın, ıslak imzalı belgesi ya da herhangi bir görevlendirme yazısı olmaksızın oy kullandı. Bu sırada kullandığı “Benim bu salonda oy kullanmama kimse mani olamaz” sözleri büyük tepki topladı.

Bulvarspor adına sahte delege oy kullandı iddiası!

Bulvarspor Kulübü Başkanı Sayın Sebahattin Karaer’dir. Kendisi Kent Konseyi seçimlerine gelemedi. Ancak beyanına göre herhangi bir delege görevlendirmesi de yapmadı. Fakat, Adnan Balcı herhangi bir görev yazısı olmaksızın Bulvarspor adına oy kullandı.

Kapanmış dernek adına oy kullanıldı iddiası!

Kapanmış olduğu halde Kent Konseyi Başkanlığı’na (kötü niyetli harekettir) bildirilmeyen Kartal Optikçiler Derneği adına delege olarak Kemal B. oy kullandı.

Divan Kurulu

Makine Mühendisleri Odası’nda 30 Eylül 2019 tarihinde yapılan Kent Konseyi Aday Tespit Toplantısına katılan ve ortak olarak Avukat Türkan Kurtulmaz’ı aday gösterme kararı alan kişiler arasından 3 isim Divan Kurulu’nu oluşturdu.

Ali Aluç, İnan Ülgen ve Dila Damla Öner isimleri hem aday destek toplantısında Türkan Kurtulmaz Öztürk lehine oy kullandı hem kamuoyu oluşturma çalışmalarına bizzat katılarak o adaya oy topladı.

Divan Kurulu Başkanının whatsapp mesajlaşmalarıyla da taraf tuttuğunun ortaya çıktığı ileri sürüldü.

6 Oy Farkla Öztürk Kazandı

Yapılan ve sonuçlanan seçimde Avukat Türkan Kurtulmaz Öztürk’e 60, Gazeteci Vural Dağtekin’e ise 54 oy çıktı. Kartal Kaymakamlığı’nın ve Cumhuriyet savcılarının seçime yönelik adım atıp atmayacağı bilinmiyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi