İlkem Gazetesi

MEHMETÇİĞE ‘MEMED’ YOL GÖSTERECEK

MEHMETÇİĞE ‘MEMED’ YOL GÖSTERECEK
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
01 Ekim 2018 - 11:43

Savunma Sanayindeki iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Bu çabalar kapsamında Türkiye’de bir ticari işletme tarafından tamamen yerli olarak üretilen mayın dedektörü güvenlik güçlerinin kullanımına hazır hale getirildi.

Savunma sanayisindeki yerlileştirme çalışmaları çok yönlü olarak sürüyor. Güvenlik güçlerinin sahadaki en önemli yardımcılarından olan ve personeli yaşamsal tehditlere karşı uyaran mayın dedektörü için yerli çözüm geliştirildi. Savunma sanayinin en önemli ürünlerinden olan ve Mehmetçiğin hayatını kurtaran mayın bulmaya yarayan dedektörlerler ger geçen gün daha da geliştirilerek Mehmetçiğin hizmetine sunuluyor.

KRİTİK ÖNEMDE

Kamu güvenliği alanında faaliyet gösteren mühendislik ve üretim şirketi MESAN, güvenlik güçleri için kritik önemdeki cihazları yerli olarak üretmeyi başardı. Üretilen mayın bulma dedektörü Mehmetçik için kritik önemede.

“HER TÜRLÜ TOPRAK YAPISINDA SORUNSUZ ÇALIŞACAK”

MESAN Genel Müdürü Mustafa Ünlü, yaptığı açıklamada, saha güvenliğine yönelik olarak 28 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı dedektörleri uzun yıllardır tedarik ettiklerini söyledi. Ünlü, “bu çalışmalar kapsamında, Ar-Ge ve Ür-Ge’si tamamen bize ait olmak üzere bir ticari işletme tarafından mayın tarama faaliyetlerinde kullanılacak ilk metal dedektörünü ürettik. İsmi de ‘Memed’, Mehmetçik’ten geliyor. Bu ürünü üretirken de özellikle dünyadaki diğer rakipleriyle karşılaştırma fırsatımız oldu. Tamamen ordumuz ihtiyaçlarına özel, ordumuz talepleri çerçevesinde bir ürün geliştirdik ve birçok üründen teknik özellik açısından son derece üstün durumda” dedi.

“İLK KEZ JANDARMA KULLANACAK”

Sorunsuz çalışan bir ürün olacağının altını çizen Ünlü, “Jandarma Genel Komutanlığına önümüzdeki hafta bir teslimatımız var. Özellikle Özel Mayın Arama Temizleme Birlikleri’nde kullanılması öngörülüyor şu an için. Dedektörümüz kolaylıkla taşınabilir ve her boydaki personel tarafından kullanılabilir şekilde tasarlandı. Volkanik, kireçli, killi gibi tüm toprak yapılarındaki bizim ülkemizde bunlardan çokça çeşitler bulunmakta, tamamında sorunsuz çalışacaktır. Testlerin tamamı yapıldı, teslimatları önümüzdeki hafta yapılacak” diye konuştu.

DÜNYADA SADECE 1-2 RAKİBİ VAR

Mergen Dedektör Eğitim Sistemi’nin Türkiye’de bir ilk, dünyada 1-2 rakibi bulunduğunu ifade eden Ünlü, “Özellikle dedektör kullanım hareketlerini kullanıcıda refleks haline getirmeyi, belli bir seviyeye geldikten sonra sahaya çıkılmasını hedefleyen bir ürün oldu. Son derece yenilikçi ve öncü olacak bir ürün olarak ortaya çıktı” şeklide konuştu.

MAYIN AVCISI

Mustafa Ünlü’nün verdiği bilgilere göre, Memed, sıkça karşılaşılan anti personel ve anti tank mayınlarını rahatlıkla tespit edebiliyor. Özel yazılım ve donanımlarıyla bilinen hiçbir mayını tetiklemeyecek şekilde tasarlandı. Farklı uygulama tiplerine göre sesli, görsel ve titreşimli uyarılardan istenenin seçilebilmesini sağlıyor. Bulunan mayının tam yerinin belirlenmesi için özel yer belirleme fonksiyonu bulunuyor. Uzun operasyon süresiyle özel birliklerin yanında “mayın avcısı” işlevi görecek. Memed, askeri standartlara göre ve zorlu şartlarda çalışabilecek yapıda tasarlanıp üretildi. Üretilen her cihaz sıcak ve soğuk test odalarında çalışma ve depolama sıcaklık testlerine tabi tutuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi