İlkem Gazetesi

ÖYLE BİR ŞEYLE YAPILMIŞ Kİ HİÇ BİR HAŞERE GİREMİYOR!

ÖYLE BİR ŞEYLE YAPILMIŞ Kİ HİÇ BİR HAŞERE GİREMİYOR!
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
12 Ağustos 2018 - 12:15

Dağ ilçelerinden Büyükorhan, Orhaneli, Keles ve Harmancık’ın köylerinde çiftçiler arpa, buğday, yulaf ve mısırlarını 200 yıllık ambarlarda saklıyor.

Dağ köylerinde asırlardır çiftçilerin kullandığı ve zamana meydan okuyan ambarlar yapımından dolayı hiçbir haşerenin istilasına uğramıyor. Yapılan malzemenin özelliğinden dolayı hem zamana hem de zararlı haşerelere karşı meydan okuyan 200 yıllık ambarlar köylülerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Mahsullerini hala ambarlarda saklayan köylüler ambarların hiçbir şekilde nem ve rutubet almadığını aktardı.

İŞTE KULLANILAN ÜRÜN!

Çam özü olan çıradan yapılan ambarlara haşerat girmiyor. Oldukça dayanıklı ve sağlıklı olan çam çırasından yapılan ambarlar zamana kafa tutuyor. Çırayı hiçbir böcek delip ambarın içine giremiyor. Bu bakımdan burada saklanan ürünler uzun süre muhafaza edilebiliyor. Ayrıca ağacın özelliğinden dolayı bu ambarların içi hiçbir şekilde nem ve rutubet yapmıyor. Burada saklanan mahsuller bozulmadan uzun müddet saklanabiliyor. Çam çırasından yapılan ambarlar 200 yıldır ilk günkü gibi dimdik ayakta duruyor.

“DEDELERİMİZ KULLANDI, BİZDE KULLANIYORUZ”

Ambarlarla ilgili bilgi veren Büyükorhan’ın Zaferiye köyü sakini Recep Öztürk, “Ambarlar köylülerin yiyecek içecek ve gıda maddelerini sakladıkları depolar. Burada tahıl ürünlerini saklıyoruz. Bu ambarlar 150-200 yıllık. Özlü çamdan yapıldıkları için çok sağlam. İçine haşerat giremiyor. Ayrıca içi de hiçbir şekilde rutubet ve nem yapmıyor. Mahsuller uzun müddet bozulmadan muhafaza ediliyor. Dedelerimizin kullandığı ambarları biz de kullanıyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi