İlkem Gazetesi

Teknik cihazlar dermatolog ve estetik cerrahların tekeline mi girecek?

Teknik cihazlar dermatolog ve estetik cerrahların tekeline mi girecek?
05 Ekim 2021 - 12:32

Danıştay 10. Dairesi’nin dermatolog ve estetik cerrahların açtığı davada, güzellik salonlarında birtakım cihazların kullanılmasına izin veren yönetmeliği iptal etmesi tepkilere neden oldu. Karara göre güzellik salonlarında artık foto epilasyon gibi bazı cihazlar kullanılamayacak olması güzellik merkezlerinin kapanmasına ve binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olacak. İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ayşe Aydın, “Bir tek, ağda yapıp, oje sürüp kirpik takabileceğiz. Birçok cihazın kullanımı yasaklanıyor. Sektörde asgari 400 bini aşkın insan geçimini sağlıyor” dedi.

Özellikle kadınların istihdamına önem verilen bu süreçte verilen karar sektördeki kadınlar ve işverenler tarafından da tepkiye neden oldu. 5 yıla yakın süren yargı sürecinin sonunda Danıştay, cihazı uzmanı olmayan kişilerin kullanamayacağı yönünde karar verdi. Danıştay’ın iptal kararı sonrası denetimler de sıklaştı. Güzellik salonları da harekete geçerek, kararın bozulması için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na başvuru yapmaya başladı. Başvurularda, “Kullandığımız cihazlar tıbbi amaçlı değil, kozmetik amaçlı cihazlar. Burada amaç, doktorların açtıkları güzellik salonlarında ve özel sağlık kuruluşlarında bu cihazları kullanmak. Rant söz konusu” denildi.

“400 BİNİ AŞKIN İNSAN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR”

İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ayşe Aydın, binlerce üye işyerinin kapanma noktasına geldiğini söyledi. Aydın, “Bir tek, ağda yapıp, oje sürüp kirpik takabileceğiz. Birçok cihazın kullanımı yasaklanıyor. Özellikle İstanbul Anadolu yakasında sıkı bir denetim başlatıldı. İlçe sağlık müdürlüğü ekipleri polisle birlikte işyerlerine giderek cihazları tutanak altına alıyor. Pandemi gerçeği ise ortada. İşletmeciler tedirgin. Sektörde asgari 400 bini aşkın insan geçimini sağlıyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞAKI ERDOĞAN 2017 YILINDA: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK GÖREVİMİZDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Güzellik Uzmanlarının Tıbbi Cihaz Kapsamına Girmeyen Cihazları Kullanarak Tıbbi Amaçlı Olmayan İşlemleri Yapabilmesi ve Bu Uzmanların Sahip Olması Gereken Belgeleri Düzenleyen Bakanlar Kurulu kararını 2017 yılında güzellik uzmanlarının karşısında söz vermiştim yanınızdayım diyerek imzalamıştı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ve güzellik uzmanı esnafların katıldığı törende imzalayan Erdoğan, “Başta Kadınlarımız olmak üzere Her esnafımızın olduğu gibi sizlerin de sorunlarının çözümü konusunda elimizden geleni yapmak görevimizdir. Güzellik Uzmanlarının Tıbbi Cihaz Kapsamına Girmeyen Cihazları Kullanarak Tıbbi Amaçlı Olmayan İşlemleri Yapabilmesi ve Bu Uzmanların Sahip Olması Gereken Belgeleri Düzenleyen Bakanlar Kurulu kararını imzalıyorum” demişti. Türkiye’de bir ilke imza atarak bakanlar kurulu kararını canlı yayında imzalayıp kadınlara olan desteğini göstermişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi