İlkem Gazetesi

TÜBİTAK’TAN ‘GUHEM’ MÜJDESİ

TÜBİTAK’TAN ‘GUHEM’ MÜJDESİ
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
23 Temmuz 2018 - 15:21

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) yeni hükümet sisteminin 100 günlük eylem planı içerisinde yer aldığını ve hizmete açılacak bilim merkezleri arasında bulunduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (Bursa BTM) ile Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin Türkiye’nin yerli ve milli duruşuna nitelikli insan yetiştiren merkezlerin başında geleceğini söyleyerek, “Bursa, yüksek teknoloji sektörlerin de ana üssü olacak” dedi.

“BURSA TEKNOLOJİ ŞEHRİ”

Bursa BTM ile inşaatı devam eden Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’ni (GUHEM) incelemek üzere Bursa’ya gelen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı makamında ağırlayan Başkan Aktaş, Bursa’nın sanayi ve teknoloji şehri olduğunu vurgulayarak, Bursa BTM’nin şehrin bu özelliğini taçlandırdığını söyledi.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ SEKTÖRLERİN ANA ÜSSÜ: BURSA

Bursa’da ‘Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve TÜBİTAK tarafından oluşturulan üçlü konsorsiyum ile’ topluma ve gençlere yönelik faydalı işlere imza atıldığını anlatan Başkan Aktaş, “;Şehrimizin ve ülkemizin geleceğine dair en önemli konulardan bir tanesi de GSMH’yi yükseltmek ve ihracatımızı artırmaktır. Bunun için de teknoloji bazlı üretime yönelmeliyiz. Yenilikler ve buluşlar gerçekleştirmeliyiz. Bunları da yerli ve milli duruşla hayata geçirmeliyiz. Cumhurbaşkanımızın, özellikle yerlilik ve millilik konularını önemsediğini biliyoruz. Otomobil, insansız hava araçları, tanklar, silahlar ve bunlara benzer birçok projede Türkiye, ciddi mesafeler aldı. BTM ile GUHEM de bu sürece önemli katkı sunacak mekanların başında gelecektir. Otomotiv ve tekstilde sahip olduğu üretim altyapısıyla Türkiye’nin sanayi şehri olan Bursa, bilim ve teknoloji merkezleriyle uzay, havacılık ve savunma gibi yüksek teknolojili sektörlerin de ana üssü haline gelecek. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine varmak isteyen Türkiye için Bursa, önemli bir merkez olacaktır” diye konuştu.

BURSA’NIN GİRİŞİMLERİ İLK OLACAK

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise Bursa BTM Koordinatörü Fehim Ferik’in de hazır bulunduğu ziyarette, Türkiye’de 5 adet aktif bilim merkezinin yer aldığını ve bunlar arasında Bursa’nın ‘süreci kendisinin başlatması nedeniyle’ ayrı bir yerinin bulunduğunu ifade etti. Bursa’nın ‘bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaların önemini önceden fark edip’ Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yol aldığını anlatan Prof. Mandal, TÜBİTAK olarak bilim ve teknoloji merkezlerini tematik yerler haline getirmeyi planladıklarını ifade etti. Bursa’da uzay ve havacılık alanında yapılan girişimlerin Türkiye’de bir ilk olacağının altını çizen Prof. Dr. Mandal, “;Yeni kurulan hükümet sistemimiz kapsamında 100 günlük eylem planı hazırlandı. Bu plan içerisinde, 3 bilim merkezini daha aktif hale getireceğiz. Bunlardan birisi de Bursa’dır. 9 Kasım tarihine kadar uzay ve havacılık alanındaki serginin önemli kısmını açacağız. Bilim merkezlerine yönelik çalışmalar yakın zamanda başladı. Artık buralardan daha fazla öğrencinin, bireyin ve ailenin yararlanmasını istiyoruz. Hatta bilim merkezlerini ‘müfredat odaklı olarak’ bireylerin kendilerini daha fazla geliştirebileceği mekanlar haline dönüştürmeliyiz. Buraları ziyaret edilen müze gibi değil de bir takım becerilerin, geleceğin nitelikli insan kaynaklarının geliştirildiği ara yüzler olarak görüyoruz”şeklinde konuştu.

DİĞER İLLERE DE KATKI SAĞLAYACAK

Bursa’nın ‘Büyükşehir Belediyesi, BTSO ve TÜBİTAK’la oluşturduğu konsorsiyum ile’ süreci geliştirmeye odaklandığını ifade eden Prof. Dr. Mandal, buradan elde edilecek deneyimlerin diğer illere de katkı sağlayacağını anlattı. Prof. Dr. Mandal, “;6 ilimizde sözleşme, 5 ilimizde ön protokol imzalandı. Hükümetimizin hedefleri doğrultusunda, 2023’e kadar tüm illerimizde bilim ve teknoloji merkezleri açacağız. Bursa’dan elde edeceğimiz deneyimler, diğer illerdeki oluşumları olumlu etkileyecektir. Sürece müdahil olan ve desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediyesi’ne, BTSO’ya teşekkür ediyorum. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

BURSA BTM EKİBİNE TEŞEKKÜR

Ziyaretin ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa BTM ile Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Bursa BTM Koordinatörü Fehim Ferik, TÜBİTAK Başkan Danışmanı Doç. Dr. İlker Murat Ar, TÜBİTAK Bilim Merkezleri Müdürü Dr. Rukiye Dilli ve BTSO Genel Sekreter Yardımcısı Okay Civelek’in de yer aldığı ziyarette, kurum çalışmalarının anlatıldığı sunum yapıldı. Prof. Dr. Mandal ve beraberindekiler, bilim ve teknolojini merkezini gezerek, projeleri yerinde gördü. Heyet, daha sonra inşaatı devam eden Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’ni gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Prof. Dr. Mandal, yapılan çalışmalar nedeniyle Bursa BTM ekibine teşekkür etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi