İlkem Gazetesi

Vefatının 100. Yılında Ömer Seyfettin Anıldı

Vefatının 100. Yılında Ömer Seyfettin Anıldı
11 Mart 2020 - 14:33

Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından Ömer Seyfettin, vefatının 100. yılında düzenlenen programla anıldı.

Kaleme aldığı hikayelerle edebiyat dünyamızda önemli bir yeri olan Ömer Seyfettin, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlikle anıldı. Anma programında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Edebiyatımıza, evrensel kültür dünyasına eser bırakmış ve şimdi aramızda olmayan münevverlerimizi şükranla anıyor; yazarlarımıza, şairlerimize, aydınlarımıza sağlıklı bir ömür diliyorum. Bir toplumda sanat ve edebiyat bitkisel hayata girmişse o toplumda ortak değerlerin üretilmesi, yaşatılması imkansız hale gelir. En büyük projeleri, hizmetleri gerçekleştirseniz de tüm bunların kalıcı bir hale dönüşmesi kültür ve sanat alanında üretilen eserlerle mümkündür. Tarihin tozlu sayfalarına baktığımızda büyük medeniyetlerin ortak özelliklerinin kültür sanat öğeleri olduğunu görmekteyiz. Kültür ve sanata önem veren devletler sadece dönemlerinde itibar bulmazlar, insanlar ve devletler gelip geçse de o eserler yüz yıllar sonra bile yaşamaya devam ederler.” dedi.

Sultanbeyli Belediyesi olarak kültür ve sanatla harmanlanmayı, projelerin kalıcılığını bu eserlerle sağlamayı önemli bulduklarını ifade eden Başkan Keskin, “Bugün Ömer Seyfettin gibi Türk hikayeciliğinin önemli şahsiyetlerinden birini, vefatının 100. yılında anıyoruz. Ashab-ı Kehfimiz, Efruz Bey, Yalnız Efe, Kaşağı gibi önemli eserleri kültür dünyamıza bırakan Ömer Seyfettin, ağır hastalığına rağmen o döneminde bile şevkle eserler üretmeye devam etmiş, kaleminden ayrı kalmayı bir gün bile kendine yedirememiştir. Bugün bir gencimizin Fuzuli’yi, Baki’yi, Şeyh Galip’i, Mehmet Akif’i, Ahmet Haşim’i ve Ömer Seyfettin’i anlaması önemlidir. Bunları anlayan, hayatına aktarabilen bir gençliğin önünde kimse duramayacaktır.” şeklinde konuştu.

Başkan Keskin’in konuşmasının ardından Şakir Kurtulmuş, Necip Tosun ve Abdullah Harmancı söyleşi gerçekleştirdi. Konuşmacılar Ömer Seyfettin’i ve hikayeciliğini salonu dolduran öğrencilere aktardı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi