İlkem Gazetesi

Yerelde Görev Yapan Gazetecilerin Basın Kartı Sorunu AYGAD’la Ortadan Kalktı

Yerelde Görev Yapan Gazetecilerin Basın Kartı Sorunu AYGAD’la Ortadan Kalktı
01 Mayıs 2020 - 13:31

Son günlerde sokağa çıkma yasaklarını fırsat bilen bazı kişilerin çıkar havuzuna çevirdiği “Basın tanıtım kartları” konusunda İstanbul Valiliği, önemli adımlar atıyor. Özellikle İstanbul’da yerel basının yaşadığı “Basın Kartı” sorunu, AYGAD’ın girişimleri ile tarihe karışıyor.

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) girişimleri sonucu basın kartı sorunu aşılmış oluyor. Uzun yıllardır Yerel Basın’ın artık İstanbul’da Valilik tarafından tanınan ve tüm emniyet ve jandarma birimlerine bildirilen birer tanıtım kartı oluyor.

İlk etapta AYGAD üyelerinden talepte bulunan 62 kişiye çıkarılan kartlar bu haftaki yasak sırasında kullanılmak üzere dağıtıldı. Derneği mevcut 123 üyesinin tamamı kısa zamanda başvuru işlemlerinin tamamlanması ile kartlarını alacak.

AYGAD kartları “Bedelsiz” olarak hazırlıyor

AYGAD üyeleri için ücretsiz olarak hazırlanan ve basımı tamamlanan Basın Tanıtım Kartları, AYGAD üyesi olma yeterliliğine sahip olan kişilere de “üye olmak” koşulu ile yine ücretsiz ve herhangi bir isimle bedel alınmaksızın verilecek. Burada aranan tek şart dernek üyesi olarak aidat borcunun bulunmaması olacak.

Emniyet Mensuplarının “gazeteci” tereddütü son bulacak

Gazetecinin varsa aracı için de yapılan kartların sayesinde İstanbul Yerel Basını kendini daha rahat ifade edebilecek ve emniyet mensuplarının da “kart kirliliği” sebebi ile yaşadığı tereddütler sonucu yaşanan tatsız olaylar da son bulacak.

Yeni üyeler de bu haktan yararlanacak.

AYGAD üyeliği için yerel ya da ulusal basında gazete ya da dergi sahibi olmak, gazete yazı işleri personeli olmak, internet haber sitesi sahibi olmak, muhabir veya yazar olarak görev yapmak, en az 2 üyenin referans olması, mesleği aktif biçimde yapıyor olmak koşulları bulunuyor.

Daha fazla bilgi almak için AYGAD sosyal medya hesaplarına başvurulabiliyor.
Facebook: @aygad2010 sayfasına mesaj atabilirsiniz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi