İlkem Gazetesi

Çocuklar İçin En Önemli Öğün Ne?

Çocuklar İçin En Önemli Öğün Ne?
Bilal Parlak( ilkemgazetesiyonetim@gmail.com )
12 Eylül 2018 - 13:15

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, çocuk için en önemli öğünün hangisi olduğunu açıkladı. Yeditepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, araştırmaların, çocuğun okul başarısında uyku düzeninden birçok noktanın etkili olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Çocukların gelişimi, hayata katkısı ve yaşama daha aktif ve sağlıklı entegre olması için beslenmenin önemi oldukça fazla. Peki beslenme de en önemli öğün ne? Araştırmacılar çocukların hayattaki başarıları için en önemli öğünün sabah kahvaltısı olduğunu ifade ediyor. Kahvaltının  en önemli öğün olduğunu söyleyen uzmanlar kesinlikle zenginleştirilmesini tasfiye ediyor.

Okul Başarısında Beslenme Önemli

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bakar, yapılacak bazı akıllı planlamalarla bu süreci çok daha kolay atlatmanın mümkün olabileceğini kaydetti. Bakar, yaz aylarında çok daha geç yatıp geç kalkmaya alışan çocuklar için okul döneminin belki de en zor yanının uyanabilmek olduğuna dikkati çekerek, “Okullar açılmadan birkaç gün öncesinden uyku düzenini oturtmak gerekiyor. Çünkü kaliteli ve yeterli uykunun çocuğun büyüme ve gelişmesinde olduğu kadar, okul başarısında da etkili olduğu biliniyor. Uyku süresi çocuğun yaşına göre değişse de ilkokul öğrencilerinin saat 21.30-22.00 civarında, ortaokul ve lise öğrencilerinin ise saat 22.30 civarında yatması uygun bulunuyor. Bu süreler sabah kalkış saatine göre değişebilse de sonuçta büyüme ve gelişmeleri devam eden çocukların günde 8-10 saat uyumaları gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.”

Kesinlikle Geçiştirilmemeli!

Bakar, kahvaltının çocuklar için de en önemli öğünü oluşturduğunu, bu nedenle birkaç dakika fazla uyumak uğruna kahvaltının kesinlikle geçiştirilmemesi gerektiğini belirtti.

“Bilgisayar, Tablet ve Cep Telefonuyla Geçirdiği Zamanı Kısıtlayın”

Prof. Dr. Filiz Bakar, gün içinde okulda tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, beslenme önerilerini şöyle sıraladı: “Bir dilim ekmek, peynir, yumurta gibi temel besin ögelerinden oluşan kahvaltı hazırlayın. Kahvaltıda bal, pekmez gibi ürünleri de tüketmesini sağlayın. Mutlaka bir bardak süt içmesini sağlayın. Okulda ya da çevresinde açıkta satılan yiyeceklerin hiçbir şekilde yenmemesi konusunda kesin kural koyun, çocuklarınızı uyarın. Beslenme saatlerinde yoğurt, meyve, bir dilim kek gibi daha sağlıklı ürünleri tercih etmesi konusunda yönlendirin. Gerekirse bunları yanına koyun. Okuldan eve gelindiğinde, meyve ya da tost gibi küçük bir ara öğün, akşam yemeğinde ise protein, karbonhidrat ve yağ içeren sağlıklı bir akşam yemeği yemesini sağlayın.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi