İlkem Gazetesi

İBB’DEN KADINLAR İÇİN BİR HATIRA ORMANI İKİ KİTAP

İBB’DEN KADINLAR İÇİN BİR HATIRA ORMANI İKİ KİTAP
07 Mart 2021 - 18:37

İBB, cinsiyet kalıplarından arınmış; adil, eşit ve özgür bir toplum inşasının simgesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için iki önemli etkinlik gerçekleştirecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 7 Mart Pazar günü düzenlenecek ilk programda, geniş katılımlı istişareler sonucu hazırlanan Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın detaylarını anlatacak. İkinci etkinlik ise 8 Mart’ta Büyükçekmece’de gerçekleştirilecek. Kadın mücadelesine kalıcı bir simge olması adına 15 bin 314 fidan toprakla buluşturulacak. Oluşturulacak 8 Mart Hatıra Ormanı’nın ilk ağaçları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu tarafından dikilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); adil, yeşil ve yaratıcı bir kent hedefi için önemli bir adım daha atacak. Eşitlik ve özgürlük mücadelesine katkı sunmak ve cinsiyet kalıplarını yıkmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için iki önemli etkinlik gerçekleştirecek. İBB yetkilileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, akademisyenlerin, aktivistlerin ve diğer yerel aktörlerin dahil olduğu geniş katılımlı görüşmeler sonucu hazırlanan İBB Yerel Eşitlik Eylem Planı, 7 Mart Pazar günü yapılacak lansmanla kamuoyu ile paylaşılacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyenin eşitlik alanına yön verecek yol haritasını; akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odaları ile sendikaların katılacağı tanıtım programında açıklayacak.

İBB, lansmanda ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına hazırlanan çok özel iki kitabı tanıtacak. Kültür AŞ Yayınları’ndan çıkan ve iki ciltten oluşan Osmanlı İstanbul’unda Kadın ve Cumhuriyet İstanbul’unda Kadın eserleri, kentin kültür hazinesine kazandırılacak. Farklı alanlarda ve bakış açılarınki otuza yakın yazarın bir yılı aşan çalışmasıyla hazırlanan kitapta pek çok belge, fotoğraf, resim ve kaynaktan yararlanıldı. Yirminin üzerinde özel arşiv ve koleksiyondan faydalanıldı.

İBB’nin diğer programı ise 8 Mart’ta Büyükçekmece’de gerçekleştirilecek. İBB çalışanı, İBB Meclis üyesi, muhtar, gazeteci, yazar, dernek başkanı ve araştırma merkezleri yöneticisi kadınları temsilen 15 bin 314 ağaç toprakla buluşacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, oluşturulacak 8 Mart Hatıra Ormanı’na ilk fidanları birlikte dikecekler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi