İlkem Gazetesi

Lamine Parke Kullanımı

Lamine Parke Kullanımı
24 Ağustos 2022 - 20:36

Lamine parke ev ve işyeri zeminlerinde en çok tercih edilen üründür. Ağaç gövdelerinden oluştuğu için tamamen doğal, sağlam ve uzun ömürlü. Bu sebeple, özellikle yatak odası, salon, oturma ve çocuk odalarında en çok lamine parke tercih ediliyor. Neden çok tercih edildiğini neden üretildiğini anlatarak açıklamak uygun olacaktır.

 

Lamine Parke Neden Üretilir?

 

Lamine parke 2 veya 3 katmandan oluşur. Her katmanı doğal ahşaptır. Ahşap plaklar birbirine çapraz olarak birleştirilir. Çapraz yapıştırma sayesinde, ahşabın dış etkenlerden oluşabilecek doğal hareketleri en aza indirilir.

 

-En üst katmanı, yani görünen kısmı lamine parkenin renk ve doku özelliklerini sağlayan ana ağacından yapılır. Cilalanan kısım burasıdır.

 

-Ortasına daha yumuşak ve ince bir ağaç malzemesi konur.

 

-En altında zemini koruyan, ısı, nem gibi istenmeyen dış etkenlerin geçirgenliğini azaltacak veya yok edecek yine ağaçtan özel bir katman eklenir. Bu yapı sayesinde parke, döşendiği zeminde sağlam dengeli durur.

 

Lamine Parke Hangi Ağaçtan Üretilir?

 

Dünyada üretilen lamine parkeler üretildikleri iklim ve ağaç çeşidine göre hammadde değişkenliği gösterebilir. Türkiye’de genellikle meşe, ceviz, akçaağaç, kestane, ladin, kayın, dişbudak, göknar ağaçları kullanılır. Parke rengini ağacının renginden alır. Dolayısıyla her ağaç farklı bir doku ve renk demektir. Bu da lamine parke çeşitlerini artıran özellik katar.

 

Lamine Parke İle Laminat Parke Arasında Ne Fark Var?

 

En çok sorulan sorulardan birisi budur. Aynı zamanda da en karıştırılan parkeler bunlar. Kısaca söylemek gerekirse:

 

Lamine parke her katmanıyla 0 doğal ahşaptan üretilir. Laminat parkede ise ara tabakasına, çeşitli ağaç ve ahşap parçaları, özel bir madde ile sıkıştırılıp yapıştırılır. Bu tarz üretime MDF adı verilir. Bu tabaka bütün olarak bir ağaç gövdesinden üretilmeyip MDF’den üretilmiştir. Bu ana farktan doğan diğer fark ise;

Lamine parkenin üç katmanı da ağaç gövdesinden yapıldığı için hem daha ağır ve sağlam hem de daha fiyatlıdır. Aynı zamanda da sağlıklı ve doğaldır.

 

Lamine Parke Döşemesi Ne Kadar Sürer?

 

Döşenecek alanın düz, pürüzsüz ve temiz olması durumunda 50 metrekarelik bir alanın parke döşemesi ortalama bir günde tamamlanır.

 

Lamine Parke Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

lamine parke 0 doğal bir ürün olduğu için aynı zamanda yaşayan bir malzeme. Güneş ışığı, nem, aşırı sıcak gibi dış etkenlerden oldukça etkilenecektir. Bu gibi olumsuz dış faktörleri en aza indirmek parkenin ömrünü uzatır. Örneğin, odanın nem oranının %60’ın altında tutulması, oda sıcaklığının ortalama 24-26 derecelerde olması parke için sağlıklı olacaktır.

 

lamine parke, nemden zarar görebileceği gibi aşırı kuru havadan da bir hayli zarar görür. Dolayısıyla kış mevsiminde odanın her gün havalandırılması ve gerektiğinde istenen nem seviyesine ulaşmak için oda nemlendirici makinelerden faydalanılması uygun olur.

 

Lamine parkeler sağlam olduğu kadar hassastır. Üzerine ağır malzeme atılmamalı, çivi, ince topuklu ayakkabı, koltuk, dolap ayağı gibi sert ve sivri malzemelerin üzerinde gezdirilmemesi gerekir. Bunlar için sivri yerlere yumuşak keçe kullanılabilir.

 

lamine parke sulu bırakılmamalıdır. Temizlik sırasında hafifi nemli yumuşak bir bezle silinmesi yeterli olacaktır.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi