İlkem Gazetesi

Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi Hizmete Açıldı

Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi Hizmete Açıldı
10 Nisan 2023 - 19:08

Sultanbeyli Belediyesi kalıcı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımlarıyla esnafların işini dijitale taşıyacağı Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi yoğun ilgiyle hizmete açıldı. Bakan Varank, açılış alanına yerli araç TOGG ile geldi. İlçe sakinleri yerli araca yoğun ilgi gösterdi.

Yakın zamanda birçok projenin açılışını gerçekleştiren Sultanbeyli Belediyesi; şimdi de Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezini hizmete aldı. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte birçok esnaf yoğun katılım sağlandı. Bakan Varank, açılış alanına yerli araç TOGG ile giriş yaptı. İlçe sakinleri yerli araç TOGG’a yoğun ilgi gösterdi.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da destek verdiği Dijital Dönüşüm Merkezi, işini dijital ortama taşımak isteyen esnaflara birçok imkân sunuyor. Merkezde esnaflara ve girişimcilere e-ticaret konusunda destek veriliyor. Merkezde E-Ticaret Danışmanlığı, Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi ve İçerik Editörlüğü, Sosyal Medya Danışmanlığı gibi alanlarda esnaflara ücretsiz hizmet sunuluyor.

Açılış programına katılan İSTKA Genel Sekreteri İsmail Erkam Tüzgem yaptığı konuşmada, “Sultanbeyli ilçesinde böyle kıymetli bir projeyi hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul Kalkınma Ajansı olarak kurulduğumuzdan beri hem ekonomik hem sosyal alanda birçok anlamda destekler sunuyoruz. Ajans olarak bu projelerin desteklere nasıl ihtiyacı varsa biz de ajans olarak destek vermekten gurur duyacağımız böyle projelere ihtiyaç duyuyoruz. Dolayısıyla Sultanbeyli Belediyesine böyle kapsamlı, detaylı, iyi hazırlanmış ve iyi yürütülmekte olan proje sundukları için teşekkür ediyorum. Sultanbeyli halkının esnaflarının buradan inşallah bundan sonra çok rahat ve etkin bir şekilde e ticarete gireceklerini ümit ediyoruz. E-ticarette büyüyeceklerini düşünüyoruz. İnşallah milyon dolarlık şirketlerimiz Sultanbeyli’den de çıkacağını ümit ediyoruz.” dedi.

Açılış programında Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkeziyle ilgili bilgiler veren Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezimizin açılışına hoş geldiniz diyor; İstanbul’umuza, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Sayın Bakanımıza ilçemize teşriflerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen iki büyük deprem sebebiyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyor, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, değerli bakanlarımız, tüm kurumlarımızla birlikte belediyelerimiz, STK’larımız ve vatandaşlarımız depremzede kardeşlerimizin yanında yer aldılar. Allah razı olsun bir kez daha devletimizin büyüklüğünü ve milletimizin kadirşinaslığını görmüş olduk. Belediye olarak biz de 6 Şubat günü itibarıyla AFAD’ın yönlendirmesiyle Hatay Kırıkhan’da başlayan arama kurtarma çalışmalarımız bugüne kadar devam etti. Bugün itibarıyla Hatay Kırıkhan’da konteyner mahallemiz tamamlandı. Hem orada hem de Kahramanmaraş Elbistan’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Rabbim bu büyük felaketten bizleri muhafaza eylesin ve ders almayı nasip eylesin. Olası İstanbul depremi için de tüm kurumlarımızla birlikte vatandaşlarımızla el ele vererek hazırlık yapmayı da Cenab-ı Hakk bizlere nasip eylesin.

Binlerce yıllık kadim bir devlet şuurunun, 6 asır boyunca dünyayı yönetmiş bir cihan devletinin mirasçısı olarak bizlere yakışanın milli sanayi ve teknoloji hamlelerinin olduğunun farkındayız. Çünkü bizler tıptan mühendisliğe, her alanda çıkardığı icatlarla günümüz biliminin temellerini atmış alimlerin, çağ açıp çağ kapatmış fatihlerin dünyayı değiştiren öncülerin torunları olarak işte milli ve yerli teknolojilerimiz ile ürettiğimiz uydu sistemlerinden İHA’lara ve yerli aracımız TOGG’a eriştiğimiz günlere şahitlik ettik. Devrim arabasından devrin aracına uzandığımız ve birçok engelle karşılaştığımız bu süreçte boy gösterecek olan TOGG gibi diğer milli teknolojik hamlelerimizle ülkemiz, cumhuriyetimizin 100. yılında bir yıldız gibi parlamayı sürdürüyor. Bu noktada bizleri bu hedefe ulaştıran ve daha büyük hedefe ulaşmayı vaat eden Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank’ın şahsında teşekkürü bir borç biliyorum. Bakanımız TOGG ile Sultanbeyli’ye geldi. TOGG’a büyük bir ilginin yönelmiş olduğunu gördük. Bunlar bizim için gurur vesileleri.

Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezimizin açılışını yapmak üzere sizlerle bir arada bulunarak ilçemizin ve İstanbul’umuzun üretim ekonomisine de büyük katkı sağlayacak bu hizmeti açıyoruz. Sultanbeyli’de hayata geçirdiğimiz bu merkezin temel amacını; küçük ölçekli işletmelerin e-ticarete geçişlerinin hızlandırılarak teknolojiyle birlikte değişen ekonomik ve sosyal şartlara uyum sağlayacak şekilde rekabet güçlerinin artırılmasıyla, İstanbul’un yenilik odaklı ekonomik yapıya dönüşümüne katkı sağlaması olarak özetleyebiliriz. Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte şu ana kadar kuaförler, güzellik salonları, gelinlikçi esnafı ve telefoncular gibi çeşitli sektörlerden esnaflarımızla dijital dönüşüm merkezimizde bir dizi programlar düzenleyerek ilk etapta ne yapabileceklerimizi konuşma fırsatı yakaladık. Eğitim faaliyetlerimize de başladık. İlk olarak temel e-ticaret eğitimi verirken temel düzeyden ileriye doğru bir yöntem benimsiyor katılımları da sertifikalandırıyoruz. Merkezimizden esnaf ve işletmelerimizin daha yoğun şekilde gelecek zamanlarda da yararlanacağına yürekten inanıyorum. Bu projeyi İSTKA destekleriyle hayata geçirirken iş ortaklarımızdan İstanbul Ticaret Odamıza, İstanbul Ticaret Üniversitemize, iştirakçilerimiz Sultanbeyli Birleşik Esnaf Sanatkârlar Odamıza, Sultanbeyli Girişimci İş Adamları Derneğimize ve Sultanbeyli İş Kadınları Derneğimize de teşekkürü bir borç biliyorum.

Sultanbeyli Belediyesi olarak 2009’dan bu yana Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle Kadın Konuk Evi’nden İstanbulensis Gençlik Merkezine, Otomasyon projemizden Hayatı Seviyorum projemize, Afetlere Hazırlık ve Farkındalık projemizden Yanıbaşımızdaki Yaşam, Ben de Varım projelerimize varana kadar bir dizi projeleri bakanlığımızın ve kalkınma ajansımızın destekleriyle hayata geçirmiş olduk.

Bilim Sultanbeyli adlı yeni projemizi de bu açılışımızda duyurmak istiyorum. Bu projemizle ilçemizde ikamet eden evlatlarımızı bilim ve teknoloji alanında çeşitli içeriklerle buluşturarak içlerindeki potansiyeli artırmayı hedefliyoruz. Bakanlığımızın yanında Tübitak ve T3 Vakfı iş birliğiyle hayata geçireceğimiz bilim merkezinde geleceğimizi teminat altına alabilmek için, çocuklarımız teknoloji odaklı projelerle rekabetçi dünyaya küçük yaşta hazırlanabilecekler. Şimdiden ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

Ak Parti Sultanbeyli İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, “Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Dijital çağdan bahsediyoruz ama belki de dijital evrenden bahsetmemiz lazım. İnsanın birçok yapıp etmelerinin, insan edimlerinin ve eylemlerinin artık bu dijital dünyanın evrenin içerisinde gerçekleştirdiği bir sürece giriyoruz. Bugün burada açılışını yaptığımız merkezimiz de şunu gösteriyor ki Ak Parti politikaları sadece bugün oluşan sorunları değil, aynı zamanda toplumumuzu, esnafımızı, neslimizi, ülkemizi, şehirlerimizi ve kentlerimizi geleceğe de nasıl hazırlayabileceğine dair planlarını ve programlarını üretip hayata geçirebilen bir yerel yönetim anlayışı, bir hükümet anlayışı, bir bakanlık anlayışıyla hareket ediyor. Bugün bu Dijital Dönüşüm Ofisi bunun en güzel örneği. Fazla ilgili gösterdiğimiz TOGG’un bugün burada bizzat kullanılarak sergilenir olmasını da Sultanbeyli’nin şu sözünü bana hatırlatıyor: Tayyip Erdoğan yapar, bilirsin. Dolayısıyla Kıymetli Bakanımızın öncülüğümde Milli Teknoloji Hamlesi tag’imiz de burada duruyor. Hakikaten ülkemizin, gençliğimizin, milletimizin potansiyelini açığa çıkaran bu teknolojik hamlelerin arkasından ne kadar övünsek, alkışlasak, gurur duysak azdır diyoruz. Türkiye’nin yıldızı parlayacak diyoruz. Milli teknolojinin yıldızı parlayacak diyoruz. 14 Mayıs’ta inşallah bu yıldız öyle bir parlayacak ki tekrar tarihteki yerini ve sahnesini alacak diyoruz. Tekrar Dijital Dönüşüm Ofisi vesilesiyle hizmeti emeği geçen tüm kurumlarımıza, Sayın Bakanımızın şahsında tüm çalışanlara, Belediye Başkanımızın şahsında gayret eden tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Dijital evrende de Türkiye hak ettiği yeri alacak, bundan eminiz. Tebrik ediyorum, hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı konuşmada, “Böyle güzide bir toplulukla bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sultanbeyli ilçemizde İstanbul Kalkınma Ajansı ve Sultanbeyli Belediyesinin iş birliğiyle hayata geçen Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezinin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Bilhassa genç girişimcilerimizin uğrak yeri olacağına inandığım merkezimiz; ilçemize, İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlı olsun.

Sultanbeyli Belediyesi, fark oluşturan işlere imza atan başarılı bir belediyemiz. Hüseyin Başkanımız gece gündüz demeden büyük bir şevkle çalışıyor. Eğitim, kültür, sanat, bilim ve daha birçok alanda önemli hizmetlere imza atıyor. Sultanbeyli Belediyesinin şimdiye kadar yaptığı birçok projeye göz atma fırsatım oldu. Birçok vizyoner proje var. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak herhâlde algıda seçicilik olsa gerek, Bilim ve Teknoloji Merkezi projesi oldukça dikkatimi çekti. Bilim ve teknoloji projeleri Türkiye’nin geleceği için büyük bir öneme sahip. Bunun gibi projelerle evlatlarımız hem teknolojiyi hem de teknolojiyi geliştirmeyi öğreniyorlar. Türkiye’yi dünyada ilk 10’a taşıyacak Teknofest kuşağı işte bunun gibi bilim merkezlerimizde yetişecek. Bakanlık bununla birlikte olarak hem geleceğe dönük hem de vatandaşlarımızın sıkıntılarını giderecek birçok projeyi biz belediyemizle hayata geçirmişiz. O kadar çok işi beraber yapıyoruz ki, bu millete hizmet etmek için o kadar çok projeyi hayata geçiriyoruz ki emin olun zaman zaman saymakta zorlanıyoruz. Bugün başka bir proje vesilesiyle huzurlarınızda bulunmaktayız. Sultanbeyli Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezinin resmi açılışını gerçekleştirmek için bir araya geldik. Dijital dönüşüm özellikle pandemi sonrasında dünyanın vazgeçilmez haline geldi. Teknolojideki hızlı gelişim, iş yapış şekillerimizi kökten değiştirdi. Dijital yetkinlikler rekabette en önemli avantaj haline geldi. Daha verimli ve etkili çalışma, hızlı ve doğru karar alma, maliyet tasarrufu, küresel pazarlara daha kolay açılma gibi birçok faydayı beraberinde getirdi. Sultanbeyli Belediyesinin Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Geliştirme Merkezi bu ihtiyaçları karşılamak için çok önemli bir girişim. Sultanbeyli ve çevre ilçelerde faaliyet gösteren küçük ve mikro ölçekli işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerini hızlandırarak İstanbul’un yenilik odaklı ekonomik dönüşümüne de katkı sağlayacak. Burada dijital becerilerin geliştirildiği eğitimler, teknolojik gelişimlerin paylaşıldığı seminerler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca dijital teknolojilerin iş dünyası, üretim ve endüstriyel süreçlerde kullanılması konusunda da işletmelere burada rehberlik verilecek. Şüphesiz bu güzel projemiz Sultanbeyli’yi dijital dönüşümde de bir güç merkezi haline getirerek ilçemizin ekonomik ve sosyal potansiyelini çok daha artıracak.  Ben böyle vizyoner projeyi hayata geçiren Sultanbeyli Belediyemizi, Hüseyin Başkanımızı ve emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Bütün samimiyetimle şunu da ifade etmek istiyorum. Bu projede çok önemli emek gösteren İSTKA. İSTKA’nın yönetiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi de var. Arkadaşlarımız bu törene İBB Başkanını da davet ettiler. Kendisi maalesef gelmedi. Ama ekranlarda bizi hiçbir yere davet etmiyorlar, engelliyorlar diyorlar. İşin aslı bu durumda da gördüğümüz üzere öyle değil.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İlkem Gazetesi