İlkem Gazetesi

ÜSKÜDAR’IN “KADER PROJESİ”NDE SONA YAKLAŞILDI

ÜSKÜDAR’IN “KADER PROJESİ”NDE SONA YAKLAŞILDI
21 Mart 2020 - 21:31

Üsküdar sahilini, yağışlı havalarda İstanbul Boğazı’yla birleştiren görüntüler, tarihe karışıyor. İSKİ’nin Mayıs 2018’de başladığı, 2019’daki seçim süreçlerinde durma noktasına gelen “Çavuşdere –Bülbüldere Tünel İnşaatı”, İBB’nin yeni yönetimince hızlandırıldı. Hattın, 822 metrelik Çavuşdere bölümünün kazısını gerçekleştiren TBM (Tümel Açma Makinesi), İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı mini törenle yer üstüne çıkarıldı. Projenin 906 metre uzunluğundaki Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli bölümü, 2020 yılının Ekim ayında tamamlanacak.

İSKİ, 4 Mayıs 2018’de, “Asya Bölgesi 5. Kısım Müteferrik Atık Su, Yağmur Suyu Kanalı ve Çavuşdere –Bülbüldere Tünel İnşaatı”na başladı. Üsküdar Meydanı ve sahilinde, küresel iklim değişikliklerinin etkilerine bağlı olarak yaşanan ani yağmur suyu baskınlarına son vermek amacıyla işleme alınan proje, 2019’un Ocak ayından itibaren durma noktasına geldi. 23 Haziran seçimleriyle birlikte ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu’nun ilk talimatlarından biri, söz konusu projenin hızlandırılması oldu.

“BİR YANDAN ŞEHİR YAŞAMI DEVAM EDECEK”
Projenin, Üsküdar sahili ve Çavuşdere arasındaki 822 metrelik bölümünün kazı çalışmasını gerçekleştiren TBM (Tunel Boring Machine – Tünel Açma Makinesi), İBB Başkanı İmamoğlu’nun katılımıyla yer üstüne çıkarıldı. TBM’nin çıkarılması için gerçekleştirilen mini törende, proje çalışanlarına eldiven ve maske dağıtılıp, dezenfektan ikram edildi. İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’dan projenin detaylarıyla ilgili bilgi alan İmamoğlu, “Herkes hijyen kurallarına ve dezenfeksiyona uyuyordur diye düşünüyorum. Hepimize Allah yardım etsin. Önemli bu süreçler. Bir yandan şehir yaşamı devam edecek ama şu anda tamamen herkesin evinde olmasını istiyoruz. Bu konuda çalışma arkadaşlarımızın da bazı tebliğleri var. Ama bu sürecin de bitmesi lazımdı, onun için aranıza katılmak istedim” dedi. İnşaatçılık sektöründe “Köstebek” olarak tabir edilen TBM, alkışlar eşliğinde yer üstüne çıkarıldı.

PROJENİN DETAYLARI
Çavuşdere Yağmursuyu Tüneli, toplam bin 729 metre uzunluğunda, 3 bin 200 milimetre çapında 2 farklı yağmursuyu tünelinden oluşan projenin birinci kademesini oluşturmakta ve 822 metre uzunluğunda. Projenin ikinci kademesi kapsamında ise 3 bin 200 milimetre çapında, 906 metre uzunluğunda Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli inşa edilecek. 2020 yılı Ekim Ayı sonunda tamamlanacak ve yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olacağı tahmin edilen proje kapsamında, ayrıca Üsküdar İlçesi’nde 6 bin 415 metre atıks u toplama hattı ile 5 bin 309 metre uzunluğunda yağmur suyu toplama hattı inşa edildi. İstanbul’un uzun yıllardır çözülemeyen Üsküdar Sahili ve Meydanı’nda yaşanan yağmur suyu taşkınlarına son verecek proje sayesinde Üsküdar İlçesi’nin Aziz Mahmut Hüdai, Ahmediye, Zeynep Kamil, Mimar Sinan, Valide-i Atik, Murat Reis, Hakimiyeti Milliye, Selmani Pak, Çavuşdere, Dr. Fahri Atabey ve Selami Ali Mahallelerinde zaman zaman yaşanan su baskınları da tarihe karışmış olacak.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

İlkem Gazetesi